Jak rekrutować pracowników

Podstawowym procesem dla prowadzenia biznesu jest zatrudnianie pracowników.
Sztuką jest właściwy dobór tych ludzi, którzy firmie przyniosą zysk. Etap rekrutacji to również tworzenie wizerunku firmy.

Ogłoszenia dotyczące zatrudnienia nie mogą zawierać fałszywych obietnic. Osoby zajmujące się rekrutacją niech same odpowiedzą na podstawowe pytania : Czy sami chcieliby być traktowani jak kandydaci, oraz co by pomyśleli starając się o prace w tej firmie ?

Rekrutacja, a psychologia

Psychologiczne podejście do rekrutacji.
Dla procesu rekrutacji mają znaczenie dwa podejścia psychologiczne:

– behawioryzm – (ang. zachowanie), reakcje jednostek na bodźce pochodzące ze środowiska zewnętrznego.

– teorie psychodynamiczne – rola procesów nieświadomych w kształtowaniu i funkcjonowaniu osobowości. Tłumaczy dane zachowanie jednostki głównie zachodzącymi w niej wewnętrznymi procesami psychicznymi. Główną role odgrywają tutaj mechanizmy obronne, podejmuje je psychika by uporać się z lękiem.

Te dwa podejścia psychologiczne w procesie rekrutacji wzajemnie się uzupełniają. Behawioralną metodą jest np. rozmowa, w której pytamy kandydata o jego doświadczenie, sytuacje określonego typu, które zdarzyły mu się na poprzednich stanowiskach pracy. Można w ten sposób ocenić kandydatów, którzy maja już jakieś doświadczenie pracownicze.
W przypadku osób nie posiadających jakiegokolwiek doświadczenia wykorzystuje się metodę teorii psychodynamicznych, które stanowią przeciwieństwo behawioryzmu. Przykładem może być tu rozmowa z kandydatem gdy poddajemy go próbie rozwiązania jakiegoś problemu. Umysł wykorzystuje wówczas jeden z mechanizmów obronnych jakim jest projekcja. Projekcja polega na przeniesieniu swoich uczuć i stanów psychicznych na jakiś obiekt zewnętrzny. Oceniamy wówczas stopień zaangażowania w rozwiązywanie zadań, sposób i użyte metody oraz końcowy efekt.

Specjaliści od rekrutacji zaczynają od stworzenia opisu stanowiska pracy. Tworzą listę oczekiwań i profil idealnego kandydata. Następnie oceniają umiejętności, kompetencje i predyspozycje.

Przed przystąpieniem do rozmowy kwalifikacyjnej należy przygotować listę pytań dla kandydata. Sama rozmowa powinna jednak przebiegać naturalnie, a kolejne pytania powinny wynikać z udzielanych odpowiedzi. Ważna jest umiejętność prowadzenia rozmowy, nie można dopuścić aby to kandydat przejął dominującą rolę, dostrzec to co chciałby ukryć, nie ulegać psychologicznym pułapkom związanym z ocenianiem kandydatów.
Ty także możesz zatrudniać ludzi, którzy będą dla Ciebie NAPRAWDĘ PRACOWAĆ

Reklamy

Posted on 09/11/2010, in zarządzanie and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Pingback: Sulejow

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: